تهویه مطبوع

انواع سیستم های تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام با داشتن ویژگی های خاص خود برای استفاده در اماکن مختلفی کاربرد دارند. اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها آنها را با کاربری متفاوتی همراه می سازد. برای انتخاب و خرید هر یک از انواع دستگاه های تهویه لازم است که نوع کاربرد آن مورد توجه قرار بگیرد.

هنگامی که بر روی...

انواع سیستم های تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام با داشتن ویژگی های خاص خود برای استفاده در اماکن مختلفی کاربرد دارند. اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها آنها را با کاربری متفاوتی همراه می سازد. برای انتخاب و خرید هر یک از انواع دستگاه های تهویه لازم است که نوع کاربرد آن مورد توجه قرار بگیرد.

هنگامی که بر روی هوا عملیات مختلفی انجام می گیرد که هدف از آن ایجاد هوای مطبوع برای کارکردن، زندگی کردن با شرایط بهداشتی باشد می توان گفت که عملیات تهویه مطبوع انجام شده است. در روش تهویه مطبوع از روش ویژه ای به منظور ثابت ماندن شرایط هوا به شکل اتوماتیک استفاده می شود. بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع و سرمایش مانند کولر گازی، کولر آبی و اسپلیت دارای انواع مختلفی می باشند و به منظور خنک کردن هوا در فصل تابستان به کار گرفته می شوند.

 

کولر گازی

کولرگازی دستگاهی پیشرفته می باشد که به منظور متعادل ساختن دمای محیط های گوناگون و تهویه مطبوع در فصل تابستان می تواند مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین مناسب برای کولرهای آبی می باشد. قسمت های مختلف تشکیل دهنده کولر گازی شامل: اوپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط شده می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کولرهای گازی با امکانات و درجه حرارت متفاوت طراحی و به تولید رسیده اند که بر این اساس به دو نوع کولر گازی پنجره ای یا یک تکه و کولر گازی اسپلیت یا دو تکه تقسیم بندی می شوند. برای خرید کولر گازی بهتر است نکات مختلفی را مورد توجه قرار دهید که مهم ترین آنها شامل: انتخاب کولر گازی مناسب با منطقه سکونت، مراجعه به فروشگاه های معتبر فروش کولر گازی و خرید کولرگازی دارای برچسب A با برندهای شناخته شده می باشد.

 فن کوئل

برای تعریف مشخص از فن کوئل می توان گفت دستگاهی پیشرفته است که به عنوان تهویه مطبوع به منظور سرمایش و گرمایش کاربردی گسترده در محیط های گوناگون تجاری، مسکونی و صنعتی دارد. فن کوئل موجب کنترل درجه حرارت فضاهای گوناگون می گردد و به هنگام استفاده از آن در فضاهای گوناگون امکان انتقال آلودگی به اتاق های دیگر وجود ندارد. نکته ای که در رابطه با فن کوئل بهتر است بدانید این است که بازده فیلتر هوای این دستگاه کم است از این رو برای محیط هایی مانند بیمارستان انتخاب مناسبی نمی باشد. فن کوئل علاوه بر اینکه قادر است حرارت و برودتی را که در فضا نیاز است را تامین کند می تواند به وسیله فن تعبیه شده، هوای تازه را از طریق دریچه پشت آن به محیط انتقال دهد.

پرده هوا

پرده هوا وسیله ای کاربردی می باشد که مطابق با پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته شده است و با ایجاد یک جت پرفشار از هوا از تداخل هوای فضای بیرون و داخل جلوگیری می کند. یکی از کاربردی ترین انواع پرده هوا به صورت دمنده رو به پایین می باشد که در قسمت ورودی ساختمان های مسکونی، تجاری، مجتمع ها و .... نصب می گردد و از ورود هوای بیرون به فضای داخل ساختمان پیشگیری می کند و بدین ترتیب محیط بیرون ساختمان و داخل ساختمان به صورت تفکیک شده با دماهای متفاوت می باشد. از مهم ترین خصوصیات مثبت پرده هوا می توان به پیشگیری از ورود حشرات و گرد و خاک و آلودگی به محیط داخلی اشاره کرد.

داکت اسپلیت

ممکن است این سوال ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کند که داکت اسپلیت چیست؟ برای پاسخ به این سوال و شناخت این دستگاه می توان گفت که داکت اسپلیت در واقع اسپلیت (کولر گازی) جهت تهویه مطبوع است و تفاوت این دو در این است که برای طراحی و ساخت کولر گازی از یونیت داخلی به شکل دیواری یا سقفی روکار استفاده می شود اما برای طراحی و تولید داکت اسپلیت، یونیت داخلی به شکل توکار و داخل سقف کاذب نصب می گردد. نحوه کار داکت اسپلیت بدین صورت است که پس از نصب توکار با کانال کشی مناسب به فضاهای مورد نیاز متصل می شود و هوای تازه را با دمای تنظیم شده پخش می کند.

برج خنک کننده

برج خنک کننده به عنوان  یک وسیله پرکاربرد برای خنک کردن آب و همین طور جهت کاهش دمای آبگرم شناخته می شود. این دستگاه، کاربردی گسترده در صنایع مختلف، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و....دارد. به طور کلی می توان گفت برج خنک کننده نوعی مبدل حرارتی است که با استفاده از آن هوای اتمسفر و آبگرم به شکل مستقیم یا غیر مستقیم تبادل حرارتی را با هم مبادله می کنند تا زمانی که دمای آب کاهش پیدا کند.

هواساز

هواساز دستگاهی کاربردی است که به منظور ایجاد هوای مطبوع در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی برای تعریف هواساز می توان گفت یک نوع دستگاه تهویه مطبوع می باشد که کاربردی گسترده در صنایع مختلف دارد و قادر است هوای سالم را که با محیط سازگار است با درجه و رطوبت کافی در فضا پخش کند. هواساز به انواع مختلف هواساز آپارتمانی یا خانگی و هواساز صنعتی تقسیم بندی می شود و هدف از استفاده از هواساز در محیط های گوناگون علاوه بر ایجاد هوای سالم و کارکرد برای ایجاد تهویه مطبوع، تنظیم کردن رطوبت، فیلتر کردن و کنترل سرعت می باشد.

 

بیشتر

تهویه مطبوع هیچ محصولی در این شاخه موجود نمی‌باشد.

زیرشاخه ها